Дисплазія шийки матки: чому виникає та як лікувати
Джерело:
Cleveland ClinicДисплазія шийки матки – це не рак. Але це передраковий стан, який за відсутності лікування може призвести до розвитку раку шийки матки.
Чому виникає дисплазія шийки матки
Головна причина розвитку дисплазії шийки матки – вірус папіломи людини (ВПЛ). З сотні типів вірусу папіломи людини близько 40 вражають сечостатеві органи. Різні типи вірусів мають різний ризик розвитку змін у шийці матки, найнебезпечнішими вважаються 16 і 18 типи.
Читайте також: Біль при місячних: чому виникає, як зменшити та коли йти до лікаря
Близько 75% сексуально активних жінок інфікуються ВПЛ протягом життя, але в більшості випадків інфекція минає самостійно і без наслідків.
Два найголовніші фактори залежать від самого вірусу: його типу та часу, протягом якого він перебуває в організмі.
Є ще кілька факторів, які підвищують ризик того, що ВПЛ призведе до дисплазії:
- куріння;
- вік;
- ВІЛ інфекція;
- прийом препаратів, які знижують імунітет;
- велика кількість статевих партнерів;
- наявність інших статевих інфекцій: герпесвірусна інфекція, хламідіоз;
- прийом оральних контрацептивів.
Через те, що дисплазію важко виявити, важливо періодично відвідувати гінеколога та робити тести на ВПЛ. У більшості випадків дисплазію виявляють на скринінг раку шийки матки, коли беруть біопсію після отримання результатів мазка.
Лікування дисплазії шийки матки
Для лікування дисплазії шийки матки можуть використовувати різні способи:
- Аблятивні методики, коли тканина руйнується без отримання гістологічного матеріалу. До цих методик відносяться кріотерапія, лазерна деструкція, СО2-лазер.
- Ексцизійні методики, за яких видаляють тканину з обов'язковим подальшим дослідженням матеріалу. Видалення може відбуватися різними способами, наприклад, лазером або скальпелем, іноді ділянку тканини видаляють спеціальною петлею.
Головна перевага ексцизійних методик – отримання гістологічного матеріалу. Це дозволяє лікарю остаточно оцінити зміни шийки матки та спланувати подальше спостереження та лікування.
Після лікування дисплазії необхідні подальше спостереження в рамках скринінгу або частіші та пильні обстеження за рекомендацією лікаря. Дуже часто для лікування дисплазії призначають різні імуномодулятори, але у закордонних клінічних рекомендаціях вони не фігурують як метод лікування.