Чорний грибок після коронавірусу: наскільки небезпечний та чи загрожує українцям

29 липня 2021, 18:56
Читать новость на русском

Джерело:

The Lancet

В Індії разом з пандемією коронавірусу розгорнулася епідемія так званого чорного грибка або чорної цвілі. Її викликає грибок, інфекція називається мукормікоз.

Що таке мукормікоз

До середини липня в Індії зареєстрували понад 45 тисяч випадків мукормікозу, і близько 4300 осіб померло через нього. Мукормікоз – це рідкісна і серйозна інфекція, яку викликає група грибків, званих мікроміцетами.

Також на тему: Змішування тієї чи іншої вакцини – не вибір пацієнта, – Кузін

Вони живуть в грунті, гниючому хлібі, овочах і фруктах. Гриби швидко ростуть, розмножуються і виділяють спори, які літають в повітрі та можуть легко потрапити в організм людини через ніс. При цьому сама хвороба, мукормікоз, розвивається рідко – імунна система здорової людини легко справляється з грибами і їх спорами.

Чому виникає мукормікоз

Розвиток грибкової інфекції пов'язаний з важким перебігом коронавірусу. Вчені вважають, що на появу мукормікозу у пацієнтів з ковідом впливає використання кортикостероїдів для придушення занадто сильної відповіді імунної системи та тривале перебування у відділенні інтенсивної терапії.

Тому, можливо, на розвиток мукормікозу впливає не сам коронавірус, а супутні захворювання і лікування в важких випадках. 

Чи загрожує мукормікоз українцям

Рівень захворюваності мукормікоз у світі коливається від 0,005 до 1,7 на мільйон осіб, тобто приблизно одна людина з мільйона захворіє. В Індії поширеність мукормікоз оцінюють в 140 осіб на мільйон.

За даними з грудня 2019 по квітень 2021 року на частку Індії припадав приблизно 71% світових випадків мукормікозу у пацієнтів з коронавірусною інфекцією. Скоріш за все, на поширення грибка впливає температура, вологість, доступність гігієни та медичних послуг і щільність населення.

Інших таких спалахів у світі не відзначається. В Україні випадки зараження чорною пліснявою поодинокі. Всесвітня організація не вважає, що Україні загрожує атака чорної цвілі.