ВООЗ досі не підтвердила ефективність жодного засобу профілактики чи лікування коронавірусу. Але в Україні вже є протокол лікування з переліком препаратів, які застосовуватимуть до хворих з COVID-19.

Читайте також: Плаквеніл проти коронавірусу: препарат, яким лікуватимуть українців

У всьому світі коронавірус COVID-19 лікують симптоматично: якщо підвищується температура, хворому дають жарознижувальне, якщо є бактеріальне ускладнення, то призначають антибіотик. Лікування хворих відбувається за протоколами, які розробляє кожна країна.

В українському протоколі є ліки від малярії, Еболи та препарат для людей з ВІЛ. Усі вони зараз проходять клінічні випробування. Призначати їх може тільки лікар. Тому не слід купувати їх в аптеці або замовляти в інтернеті.

Антибіотики

Пити антибіотики для профілактики коронавірусу – неефективно. Вони діють на бактерії, а не на віруси. Лише лікар може у разі коронавірусу прописати антибіотик — щоб вилікувати супутні хвороби.

Арбідол

Противірусний препарат Арбідол створили у 1970-х роках для лікування грипу та застуди. Придбати препарат можна в пострадянських країнах та в Китаї. Китай у лютому вніс його до рекомендацій з лікування коронавірусу для госпіталізованих пацієнтів з пневмонією й ускладненнями від неї. Клінічні дослідження препарату тривають.

Протефлазід

Для профілактики та лікування коронавірусу президент Академії медичних наук України Віталій Цимбалюк запропонував використовувати спиртову настоянку Протефлазід. Це настоянка двох видів трав — щучки та війника. Виробник "Екофарм" розвозить її у київські інфекційні лікарні та радить профілактично вживати 15 крапель на день.

Після хвилі публікацій в медіа Академія визнала, що вони лише "теоретично досліджували дію препарату проти коронавірусів у доклінічних випробуваннях".


Чи є ефективні ліки проти коронавірусу/Фото: Unsplash

Антикоронавірус

В українських аптеках почали з'являтися ліки з назвою Антикоронавірус. Таблетки коштують 55 гривень, придбати можна у Дніпрі, приймати — внутрішньо. Препарат з такою ж назвою продавали і в Білорусі. Там це був екстракт 10% прополісу на кремнієвій воді. ВООЗ про це ще нічого не каже.

Амізон

Амізон — лікарський засіб, який компанія "Фармак" пропонує використовувати для боротьби з коронавірусом. Клінічно ефективність цього препарату проти коронавірусу не підтверджена. У самій компанії повідомили, що він пройшов першу з чотирьох стадій клінічних випробувань у ЄС і США.

Вакцина БЦЖ

Вчені випробовують її як метод боротьби з коронавірусом у Греції, Нідерландах, Австралії та Німеччині на двох уразливих групах: медиках та літніх людях. Результати випробувань будуть за кілька місяців. Раніше ВООЗ заявляла, що вакцина БЦЖ може бути ефективною не лише в боротьбі з туберкульозом, а й зменшує у дітей смертність від різних патогенів у перший рік після вакцинації.

Вакциною БЦЖ вчені зацікавились після того, як порівняли статистику коронавірусу в різних країнах. Виявили, що в країнах, де роблять щеплення від туберкульозу, менше хворих на COVID-19.

Декасан

Препарат випробовували в лабораторіях Нацакадемії післядипломної освіти імені Шупика для інфекційного бронхіту птахів. Його спричинює один з видів коронавірусів, але не COVID-19.

Згодом МОЗ порадив не довіряти такій рекламі. Гендиректор компанії "Юрія-Фарм" вибачився і визнав, що Декасан не лікує коронавірус. Антимонопольний комітет заборонив рекламу ліків, які нібито лікують від коронавірусу. За це виробників ліків і рекламодавців можуть оштрафувати.

Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.