Артеріальна гіпертензія: що потрібно знати про високий тиск
Артеріальна гіпертензія, яку часто називають "високий тиск", є найпоширенішою серцево-судинною хворобою у світі. Водночас, за даними Центру громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я України, 40% хворих не здогадуються про свій діагноз, оскільки довгий час захворювання може перебігати безсимптомно.
Підвищений артеріальний тиск без належного лікування може призвести до низки ускладнень: інфаркту, інсульту, ниркової чи серцевої недостатності. 24 Канал розповідає основні причини та наслідки артеріальної гіпертензії, а також, як її діагностувати та лікувати.
Читайте також Яка дієта найкраща для здоров’я серця: висновок науковців
Які показники тиску є "високими"
Почнемо з того, що сучасна медицина відкидає поняття "робочий тиск", "мій тиск". Нормальним вважають систолічний (верхній) тиск менш як 140 і діастолічний (нижній) тиск менш як 90 мм рт. ст.
Відтак, стійке підвищення артеріального тиску вище 140/90 мм рт. ст. – вказує на наявність артеріальної гіпертензії. Зауважимо, що показник є сталим та не залежить від віку, статті чи інших індивідуальних особливостей. Артеріальну гіпертензію діагностують, якщо підвищені показники зафіксовано в результаті принаймні двох вимірювань.
Щоб виявити артеріальну гіпертензію, потрібно знати її ознаки, регулярно вимірювати тиск і спостерігати за самопочуттям.
Симптоми артеріальної гіпертензії:
- підвищений тиск (140/90);
- головний біль (в основному – в потиличній чи тім'яній частині);
- шум у вухах, потемніння в очах та запаморочення;
- больові відчуття у ділянці серця;
- прискорене серцебиття (понад 90 разів на хвилину) у стані спокою;
- відчуття задухи.
Усе частіше артеріальна гіпертензія зустрічається й у молодих людей / Фото Unsplash
Причини підвищеного артеріального тиску
Причин підвищення артеріального тиску досить багато. Іноді гіпертонія є симптомом іншого захворювання, зокрема ендокринних хвороб, хвороб нирок. Тоді говорять про симптоматичну артеріальну гіпертензію.
Водночас частіше стійке підвищення тиску є самостійним захворюванням, яке виникає через дисбаланс відповідних систем в організмі людини. В такому разі мовиться про гіпертонічну хворобу. Загалом первинна артеріальна гіпертензія, тобто гіпертонічна хвороба, діагностується у 95% випадків.
Артеріальна гіпертензія – "тихий вбивця"
Головна небезпека захворювання в тому, що навіть за відсутності скарг та нормальному самопочутті підвищення артеріального тиску має руйнівний вплив на органи і системи організму, викликаючи порушення їх функції.
Передусім артеріальна гіпертензія "змушує страждати" серце, нирки, головний мозок, очі та судини. Лікарі називають ці органи "мішенями".
Захисні механізми нашого організму працюють так, що довгий час людина може не мати скарг при підвищенні артеріального тиску, тоді як організм продовжує відчувати його негативний вплив, і це призводить до уражень "органів-мішеней" і часто, на жаль, незворотних ушкоджень.
Небезпечні наслідки ігнорування артеріальної гіпертензії:
- інфаркт міокарда;
- інсульт;
- ниркова недостатність;
- гіпертонічний криз.
Саме тому артеріальну гіпертензію називають "тихий вбивця". Важливо при будь-якій підозрі на наявність захворювання звернутись до фахівця, щоб вчасно підібрати лікування та запобігти прогресуванню стану й розвитку ускладнень.
Здоровий спосіб життя – необхідна умова при наявності артеріальної гіпертензії / Фото Unsplash
Лікування та контроль артеріальної гіпертензії
Лікування гіпертонії має відбуватися тільки під наглядом лікаря. Зміни режиму харчування та способу життя можуть поліпшити контроль артеріального тиску і знизити ризик ускладнень для здоров'я.
Немедикаментозне лікування гіпертонічної хвороби передбачає:
- здорове харчування,
- нормалізацію сну,
- підвищення рухової активності,
- припинення куріння та обмеження вживання алкоголю.
Варто також зменшити кількість солі в раціоні, а, за потреби, – знизити масу тіла.
Якщо ми маємо справу с початковою стадією гіпертонії, можна застосовувати Неокардил – комплексний препарат на рослинній основі. Застосування Неокардилу у хворих з факторами високого ризику розвитку серцево-судинних подій ефективно знижує холестерин та цукор крові на тлі дотримання здорового стилю життя. Окрім того, Неокардил сприяє нормалізації АТ при регулярному прийомі.
Що ж робити тим, для кого зміна способу життя є неефективною або недостатньою? Для таких людей необхідним є додаткове антигіпертензивне медикаментозне лікування. Така терапія направлена передусім на зниження артеріального тиску і підтримання його на рівні не вище 140/90 мм рт. ст. Важливо також захистити "органи-мішені" і таким чином усунути фактори ризику підвищеного тиску.
Це лікування завжди повинен призначати лікар-кардіолог. При цьому Неокардил теж буде доречним. Це пояснюється тим, що застосування комбінованого препарату Неокардил на основі стандартизованих рослинних екстрактів з антиоксидантними та антигіпоксантними властивостями працює як потужний засіб профілактики, що дозволяє знизити підтримуючі дозування препаратів основної групи та підвищити ефективність комплексної терапії серцево-судинних захворювань.
Саме комплексний підхід допомагає ефективно контролювати артеріальний тиск та уникнути наслідків артеріальної гіпертензії. Тож підходьте до лікування розумно, бережіть себе і своє серце та будьте здорові!