Після початку повномасштабного вторгнення вже понад тисячу міжнародних компаній повністю припинили або суттєво скоротили свою діяльність у росії, тим часом більшість фармацевтичних гігантів залишилася працювати у країні-агресорі, аргументуючи свою позицію гуманітарною необхідністю.

Також на тему: П'ять найдорожчих препаратів в світі

Брехня фармацевтичних компаній

Дослідження, проведені фахівцями ГО "Фармагейт", доводять, що заяви про неможливість піти з рф через "необхідність забезпечувати росіян життєво важливими ліками" – це маніпуляції і перекручування, які не відповідають дійсності.

ГО "Фармагейт" досліджує роботу десятка міжнародних фармацевтичних компаній. Проаналізувавши діяльність навіть перших двох зі списку, можна дійти цілком однозначних висновків. Наприклад, серед усіх активних речовин чи комбінацій у складі лікарських засобів словенської групи компаній КРКА, що імпортуються в росію, лише 8 зі 105 (7,62 %) належать до "найнеобхідніших" (essential medicines) та водночас не виробляються у росії.

Аналогічна ситуація з препаратами компанії Berlin-Chemie – там ця частка становить 10,71 %. При цьому кожна з активних речовин чи комбінацій у ліках КРКА та Berlin-Chemie може бути замінена на інші лікарські засоби з переліку найнеобхідніших, які виробляються в росії. Отже, фармацевтичні потужності росії дозволяють самостійно забезпечити населення критично важливими лікарськими засобами без необхідності імпорту продукції компаній КРКА та Berlin-Chemie.

Міжнародні фармвиробники, з одного боку, висловлюють "глибоку стурбованість трагічною ситуацією в Україні, руйнуваннями та жертвами серед мирного населення, стражданнями всього українського народу", а з другого – надалі працюють у росії, сплачуючи до бюджету агресора мільйони доларів, які перетворюються на зброю, що вбиває українців,
– наголошує засновник ГО "Фармагейт" Тарас Потічний.

КРКА, яка належить до топ-20 світових фармгігантів за обсягом продажів у росії, за 2021 рік сплатила до бюджету рф 35 мільйонів доларів. А це – 35 тисяч снарядів для 122-мм гармати, або 490 ракет "Смерч", або 5 крилатих ракет "Калібр", або 3 штурмовики Су-25, або 1 винищувач-бомбардувальник Су-34.

Після агресії 24 лютого компанія не припинила діяльності в росії. Ба більше, у першому кварталі 2022 року КРКА продемонструвала збільшення продажів лікарських засобів у росії на 10 %.

Звернення до керівництва компаній

Активісти ГО "Фармгейт" підготували листи-звернення до акціонерів та менеджерів групи компаній КРКА та Berlin-Chemie з описом ситуації та результатами проведених досліджень, які мають допомогти керівництву компаній ухвалити виважене та правильне рішення. Адже світова фарма близька до того, щоб піти з Росії, і дослідження "Фармагейт" та кропітка робота з посилення тиску можуть стати вагомими аргументами для цього.

Суттєве згортання бізнесу світових фармкомпаній залишить державу-агресора без їхніх податків, створить навантаження на бюрократичний апарат та призведе до ізоляції як цивілізаційного вибору росії. Загалом було надіслано понад 500 листів: як на офіційні адреси, так і через знайдені профілі менеджерів у мережі LinkedIn.

"На жаль, українські офіси багатьох міжнародних фармацевтичних компаній, що продовжують співпрацю з росією, ніяк не висловили своєї позиції чи незгоди з діями штаб-квартир. Дослідження діяльності та листи-звернення до КРКА та Berlin-Chemie – це лише перші кроки нашої організації, метою якої є сприяння виведенню фармацевтичних гігантів із ринку росії", – зазначає Тарас Потічний.

Він додав, що керівництво згаданих компаній ніяк не відреагувало на наші звернення. Але це не той випадок, коли мовчання – золото, відмовчатися не вийде, і українці цього не забудуть