Адаптол: інструкція застосування

12 квітня 2019, 17:00
Читать новость на русском

Адаптол – денний транквілізатор, не вносить змін в рухову функцію організму і не спричиняє міорелаксації (розслаблення м'язів). Має заспокійливий і протитривожний ефекти. Найчастіше приймається при нервозоподібних станах і різних неврозах.

Склад і форма випуску

Випускається у вигляді таблеток по 300 мг і 500 мг.

Діюча речовина: мебікар.

Допоміжні компоненти: метилцелюлоза, стеарат кальцію.

Фармакологічні властивості

Діюча речовина Адаптолу за хімічною структурою близька до природних метаболітів організму. Так, його молекула складається з 2-х метилованих фрагментів сечовини, які входять до складу біциклічної структури.

Ліки мають помірну транквілізуючу активність, допомагають знімати або значно послаблюють відчуття неспокою, тривоги, внутрішнього емоційного напруження, роздратування і різні страхи. Оскільки Адаптол жодним чином не позначається на розумовій та рухової активності, його можна використовувати навіть протягом робочого/навчального дня. Також дані ліки штучно не створюють піднесеного настрою або відчуття ейфорії. Снодійного ефекту вони теж не спричиняють, але підсилюють дію прийнятих снодійних засобів і здатні покращувати сон, якщо є його порушення.

Плюс Адаптол має ноотропну дію, простіше кажучи, стимулює обмін речовин в нервовій тканині. Завдяки цьому препарат значно покращує когнітивні функції, в рази підвищує увагу і загальну розумову працездатність. Не стимулює симптоматику продуктивних психопатологічних розладів (наприклад, марення, надлишкову емоційну активність).

Ці ліки також мають антиоксидантну активність, діючи як мембраностабілізатор, адаптоген та церебропротектори в разі оксидантного стресу різного походження.

Адаптол впливає на активність структур лімбіко-ретикулярного комплексу, а саме – на емоціогенні зони гіпоталамуса, 4 основні нейромедіаторні системи. Все це сприяє їх збалансованості та інтеграції, але при відсутності адренонегатівного впливу. У даного препарату присутній допамінпозитивний компонент. Також він має нормастенічні властивості, тобто нормалізуючі.

Фармакокінетика

Під час перорального застосування біодоступність Адаптолу становить 77-80%. Причому до 40% ліків зв'язується з еритроцитами; інші 60% містяться в плазмі у вільному стані, а тому цей препарат широко поширюється в людському організмі, легко проникаючи через мембрани.

Максимальна концентрація досягається через 30 хвилин, високий рівень зберігається близько 3-4 годин, потім потроху знижується. Адаптол повністю виводиться з організму з сечею за добу. Відзначимо, що він не накопичується в організмі й не підлягає будь-яким біохімічним перетворенням.

Звикання, залежність, а також синдром скасування при застосуванні Адаптолу не встановлені.

Показання

Зазвичай Адаптол призначається лікарем в таких випадках:

  • при неврозах, неврозоподібних станах, які супроводжуються емоційною нестабільністю, дратівливістю, страхом або тривогою;
  • при синдромі подразненого кишківника;
  • з метою поліпшити переносимість пацієнтом нейролептиків, транквілізаторів для усунення викликаних ними побічних ефектів (неврологічних, соматовегетативних);
  • при болях в серці різного походження, але не пов'язаних c ішемією;
  • для полегшення соматовегетативних проявів ПМС, менопаузи;
  • при емоційному, оксидативному стресі;
  • при нікотиновій залежності в комбінації з іншими фармакологічними засобами.

Протипоказання

Не можна призначати Адаптол при наявності алергії на мебікар або допоміжні компоненти.

Обережно слід використовувати ці ліки при ознаках порушення роботи печінки/нирок, a також хворим з низьким артеріальним тиском.

Відсутній досвід застосування у дітей.

Під час лікування слід дотримуватися обережності при керуванні транспортом, оскільки іноді застосування Адаптолу може викликати зниження артеріального тиску.

Передозування

Це малотоксичний фармакологічний засіб, тому шанс передозування низький. Якщо все ж це сталося, то можуть спостерігатися:

  • зниження артеріального тиску (тимчасове);
  • виникнення або посилення побічних ефектів (диспептических розладів, алергій);
  • зниження температури тіла.

Для лікування даного стану застосовуються загальноприйняті методи дезінтоксикації – промивання шлунку, прийом ентеросорбенту.

Побічні ефекти

Як правило, Адаптол переноситься організмом добре. Але в окремих випадках можливі побічні ефекти від прийому препарату з боку:

  • серцево-судинної системи – падіння артеріального тиску;
  • травної системи – різні диспепсичні розлади (печія, нудота, болі в області живота);
  • дихальної системи – різке звуження бронхів, що приводить до спазму;
  • шкіри, підшкірної клітковини – алергічні реакції (висипи, свербіж, почервоніння).

Також можуть виникати загальні порушення. Наприклад, слабкість або гіпотермія, тобто зниження температури на 1-1,5°C. У цих випадках прийом Адаптолу припиняти не слід. Але і турбуватися не варто – температура тіла через деякий час нормалізується самостійно. Аналогічна ситуація з падінням тиску.

А ось в інших випадках потрібно припинити прийом Адаптолу і звернутися до лікаря за зниженням дозування або заміною препарату.

Спосіб застосування та дози

Адаптол призначають приймати перорально, причому незалежно від прийому їжі.

Дозування для дорослих: по 300-500 мг, які потрібно приймати 2-3 рази на добу.

Це важливо! Максимальна доза одного прийому становить 3000 мг, а максимально допустима добова доза – 10 000 мг.

Тривалість курсу лікування залежить від індивідуальної ситуації і становить від декількох днів до декількох місяців.

У разі лікування нікотинової залежності приймають по 500-1000 мг 3 рази на добу протягом 1,5 місяців.

Дозування для дітей від 10 років становить 300 мг/добу або 500 мг/добу, а в середньому – по 250 мг, які потрібно приймати 1-3 рази на день.

Застосування під час вагітності та годування груддю

Адаптол має здатність добре проникати абсолютно в усі тканини та рідини нашого організму. На сьогодні відсутня достатня кількість даних щодо бeзпеки його застосування під час вагітності або годування груддю. Виходячи з цього, не рекомендується використовувати його цій категорії людей.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами

Адаптол при необхідності можна поєднувати c транквілізаторами (тільки бензодіазепіновими), нейролептиками, а також зі снодійними, психостимуляторами й антидепресантами.

Умови та термін зберігання

Зазвичай термін придатності Адаптолу становить 4 роки при правильному зберіганні з температурою в межах 15-25°С.

Ціна

300мг 20 таблеток – в діапазоні від 175 до 195 гривень
500мг 20 таблеток – в діапазоні від 245 до 300 гривень.

Виробник

АТ "Олайнфарм", Латвія

Діюча речовина

Мебікар (Mebicar)

Призначається при

Невроз, неврозоподібні стани, нікотинова залежність, емоційний стрес, оксидативний стрес, синдром подразненого кишківника, ПСМ, менопауза

Код АТХ

N - Засоби, що діють на нервову систему
N05 - Психолептичені речовини
N05B - Анксіолитики
N05BX - Інші анксіолитики